Kościół w Internecie

  • Modlitwa w drodze | pray as you go

    Modlitwa, post, jałmużna – to 3 praktyki charakterystyczne dla trwającego właśnie Wielkiego Postu. Pierwsza z nich – modlitwa – wymaga od człowieka właściwie tylko chęci i czasu. Gdyby zrobić ankietę wśród katolików, dlaczego nie modlą się więcej, zapewne większość odpowiedziałaby (szczerze lub jako wymówka), że z braku czasu. Rzeczywiście wielu ludzi jest dziś ciągle w biegu, obowiązki zawodowe i domowe nie pozwalają na znalezienie czasu dla siebie. Jednak modlić się, podobnie jak czytać gazety czy słuchać muzyki, możemy w czasie podróży. Nawet jeśli jeździmy do pracy własnym samochodem a nie transportem publicznym, co wymaga koncentracji na sytuacji na drodze, możemy przecież odmówić jakąś prostą, krótką modlitwę stojąc w korku. W autobusie zaś, żeby się pomodlić, nie trzeba przecież klękać ani nawet się przeżegnać – wystarczy pomodlić się w myślach, nikt nie musi wiedzieć, że właśnie się modlimy.
    Z powyższego założenia wyszli najwyraźniej twórcy strony http://www.modlitwawdrodze.pl/ . Autorzy proponują modlitwę (czy może raczej rozważania) w formie – to już moje określenie – gotowców. Na każdy dzień jest do pobrania w formacie mp3 plik z ok. 10-minutowym nagraniem. Dostajemy fragment Ewangelii i pytania do osobistej refleksji. Są też momenty, kiedy lektor nic nie mówi – słuchacz może wtedy przy dźwiękach muzyki dokonać własnych przemyśleń. Pliki można odtworzyć na komputerze lub pobrać i następnie odsłuchać przez słuchawki (co sugerują banery reklamowe do pobrania) z telefonu komórkowego czy odtwarzacza mp3, np. w drodze do pracy.
    Ww. strona internetowa powstała prawdopodobnie jako polski odpowiednik brytyjskiej http://pray-as-you-go.org/ .    Robert Gogłoza
trojca.eu