Armenia

ARMENIA

- pierwsze chrześcijańskie państwo świata,
- kraina tysiąca krajobrazów,
- Dusza Wschodu
8 dni / 7 nocy

Termin: 15-22 maja 2019PROGRAM PIELGRZYMKI

DZIEŃ 1: 15 maja 2019 - środa - Przelot do Erewania

18:00 Spotkanie na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie i msza święta na lotnisku dla chętnych
19:00 Spotkanie z pilotem i początek odprawy lotniskowej
22:20 Wylot do Erewania
03:45 Czasu ormiańskiego - lądowanie, przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

DZIEŃ 2: 16 maja 2019 - czwartek - Zwiedzanie Erewania

Śniadanie w hotelu.
Msza święta w katolickiej parafii w Erewaniu.

Następie wycieczka po mieście - zwiedzanie centrum Erewania, m.in. Plac Republiki, Aleja Północna, Jezioro Łabędzie, Państwowy Uniwersytet w Erewaniu, Statua Matki Armenii, Parlament, Pałac Prezydencki, Opera, Kompleks sportowo-koncertowy.

Zwiedzimy także Muzeum Ludobójstwa Ormian i Cicernakaberd, gdzie poznamy tragiczną historię narodu ormiańskiego. To miejsce to pomnik pomordowanych Ormian przez Turków w 1915 roku. Polska była jednym z pierwszych krajów, która uznała tę rzeź.

No i obowiązkowo Kaskady, które są uważane za serce nowoczesnego Erewania z Muzeum Sztuki Cafesjana, z olbrzymią kolekcją sztuki współczesnej. Kaskady liczące ponad 570 stopni, szerokie na 50 metrów, to miejsce spotkań, ukochane także przez turystów, szczególnie o zachodzie słońca, gdzie toczy się życie towarzyskie pod okiem dumnego Araratu – góry miasta. Schody z białego porfiru, ozdobione co kilka poziomów fontannami, rzeźbami oraz współczesnymi chaczkarami są imponujące i prowadzą na punkt widokowy. Przy Kaskadach można wypić filiżankę pysznej kawą, czy kieliszek dobrego wina. W wakacyjnym sezonie jest to miejsce, w którym odbywają się najpopularniejsze plenerowe koncerty.

Obędziemy także wizytę na armeńskim targu oraz w fabryce, gdzie będzie możliwość ujrzenia procesu produkcji ręcznie robionych dywanów, zobaczymy jak tka się i strzyże dywany tradycyjnymi metodami, a włókna barwi się używając naturalnych składników. Wytwórnia posiada salon wystawowy i sklep, gdzie można nabyć dywany i odesłać je do kraju drogą morską.

Obiad w tradycyjnej restauracji z najlepszym szefem kuchni w Erewaniu

Fakultatywnie: Bardzo interesująca, jednogodzinna wycieczka po ormiańskiej wytwórni brandy, która zaznajomi zwiedzających z historią procesu otrzymywania brandy. Odbędzie się również degustacja 2 rodzajów tego znakomitego trunku. Na terenie zakładu jest sklep. Zakupy zawsze udane (10 euro/osoba).

Opcjonalnie: Kolacja w lokalnej restauracji z muzyką folklorystyczną, poznamy smaki Armenii (20 euro/osoba).

Powrót do hotelu na nocleg w Erewaniu.

DZIEŃ 3: 17 maja 2019 - piątek - Erewań - Świątynia Garni - Klasztor Geghard - Erewań

Śniadanie w hotelu.
Msza święta w katolickiej parafii Matki Teresy w Erewaniu.

Po mszy udamy się na zwiedzanie zachowanych pozostałości pogańskiej świątyni w Garni poświęconej bogu słońca - Mitry, wybudowanej w 77 roku naszej ery przez króla Armenii Tridatesa (dynastia Arsacydów). Świątynia jest w stylu grecko-romańskim z charakterystycznymi filarami, umiejscowiona na skalistym brzegu nad głębokim kanionem, z którego roztacza się piękny widok. Zwiedzimy również ruiny pałacu królewskiego oraz królewskich łaźni nieopodal kanionu Garni z wyróżniającą się scenerią, która tworzy obraz spadającego urwiska, które otrzymało nazwę „symfonia kamieni”. Ten fantastyczny krajobraz kanionu Garni porusza ludzką wyobraźnię.

Obiad w pobliskiej wiosce z pokazem tradycyjnego procesu wypieku lavasza (płaskiego, ormiańskiego chleba, wypiekanego w kamiennym piecu), degustacja lokalnej kuchni ormiańskiej i stylu życia.

Przyjazd do unikatowej Świątyni Geghard (z XII/XIII wieku) wykutej w skale, którą nazwano Klasztorem „Świętej Włóczni”. Nazwa pochodzi od legendy, mówiącej o tym, że w tym miejscu przechowywano włócznię, którą przebito bok konającego na krzyżu Jezusa Chrystusa. Wedle trzynastowiecznego manuskryptu do Armenii miał ją przywieźć Apostoł Juda, zwany Tadeuszem. Teraz grot jest wystawiony w muzeum katedry Eczmiadzynie. Klasztor jest wpisany na listę UNESCO i słynie z niesamowitej akustyki.

Posłuchamy więc koncertu pieśni liturgicznych – usłyszymy jak brzmi czysty dźwięk!

Powrót do hotelu.
Kolacja we własnym zakresie, nocleg.

DZIEŃ 4. 18 maja 2019 - sobota - Erewań - klasztor Chor Wirap - Winiarnia - Norawank - miasto Goris

Śniadanie w hotelu. Wykwaterowanie.
Msza święta w katolickiej parafii w Erewaniu.

Przybycie do doliny Ararat, zwiedzanie kościoła Chor Wirap - miejsca, gdzie był więziony święty Grzegorz Oświeciciel, przetrzymany przez 13 lat, bez jedzenia, w małym lochu z powodu rozpowszechniania chrześcijaństwa. Kościół Chor Wirap został wzniesiony właśnie na tych lochach. Jest to jedno z ważniejszych świętych miejsc dla chrześcijan. Tu także można podziwiać przepiękne widoki na dwa śnieżne szczyty biblijnych gór Ararat - Mały i Wielki Ararat (3896 m npm i 5137 m npm). Góry wskazywane są jako miejsce, gdzie osiadła Arka Noego po Potopie. Wzgórza przylegające do Chor Wirap były miejscem pierwszej stolicy Armenii - starożytnego Artaszatu, założonego 180 lat przed Chrystusem przez króla Artaszeza I. Jest to także jedno z nielicznych starożytnych miast, zbudowane przez słynnego wojownika Hanibala, Kartagińczyka, który po klęsce w wojnie z Rzymem znalazł schronienie w Armenii.

Obiad w lokalnej restauracji.

Następnie udamy się przez spektakularny kanion między czerwonymi skałami w kierunku klasztoru Noravank (XIII wiek), przejeżdżając przez wioskę Areni, która była jednym z centrów produkcji wina w Armenii. Najnowsze odkrycia archeologiczne sprawiły, że to miejsce jest znane na całym świecie. We wrześniu 2010 roku archeolodzy odkryli pięć 6100-letnich winnic, w tym winiarnię w Areni (prowincja Wajoc Dzor). W odkopanej winnicy znaleziono prasę do wytłaczania winogron, pojemniki do fermentacji i przechowywania wina, kubki do picia, winorośl, skórki i nasiona. Jest to najstarsza do tej pory udokumentowana winnica na świcie. Odkrycia wskazują na produkcję wina na dużą skalę. Tu czeka nas degustacja wina.

Przyjazd do Goris - zakwaterowanie.
Kolacja w hotelu w Goris.

DZIEŃ 5: 19 maja 2019 - niedziela - Goris - Chyndzoresk - Tatew - Selim - Sewan - Dilidżan

Śniadanie i msza święta w hotelu lub w plenerze.

Zwiedzanie skalnego miasta, pełnego jaskiń - Khndzoresk (Chyndzorsk), do którego dojdziemy przez wiszący Diabelski Most. Było ono zamieszkałe jeszcze 50 lat temu, a wiek wcześniej liczyło 1800 domów, cztery kościoły. Poniżej części mieszkalnej jest cmentarz, na którym spoczywa Mechitar Sparapet, bohater narodowy Ormian, który walczył z perskimi i tureckimi najeźdźcami.

Następnie pojedziemy do klasztoru Tatew, gdzie można podziwiać spektakularne widoki na okolicę. Przejazd niedawno wybudowanym, najdłuższym na świecie wyciągiem linowym (5,7km).

Obiad w lokalnej restauracji.

Po obiedzie perełka - jezioro Sewan, jedno z największych, wysokogórskich słodkowodnych jezior Eurazji, do którego dostaniemy się przez kaukaską przełęcz Selim. Była ona miejscem przejazdów i odpoczynku karawan jedwabnego szlaku. Potem czeka nas mała wspinaczka na półwysep Akhtamar, z którego widać zapierający dech w piersiach panoramiczny widok na Jezioro Sewan. Odpoczynek na zrobienie pamiątkowych zdjęć. Przejazd do kurortu Dilijan, tzw. „Szwajcarii Armenii", która słynie z lasów, a także z unikalnej flory i fauny. Podczas jazdy będziemy podziwiać niewiarygodne, różnorodne krajobrazy i środowisko, od górskich jezior po zielone góry i lasy.

Zakwaterowanie.
Kolacja w hotelu w Dilijan.
DZIEŃ 6: 20 maja 2019 - poniedziałek - Dilijan - Hachpat - Sanahin - Gyumri

Śniadanie i msza święta w hotelu lub w plenerze.
Krótka, piesza wycieczka po mieście w Dilijan, gdzie przyjrzymy się lokalnym, ulicznym artystom, wytwarzającym różne narodowe pamiątki z drewna, kamienia i ceramiki. Najbardziej popularny motyw – to owoc granatu – symbol Armenii.

Następnie czeka nas wycieczka do północnej Armenii, regionu Lori, niedaleko miasta Alawerdi, magicznego miejsca zalesionych gór i głębokich kanionów. Wizyta w unikatowych, średniowiecznych klasztorach: Sanahin (IX/XII wiek) i Hachpat (XI/XIII wiek), wpisanych na listę UNESCO. Klasztory te były ważnymi ośrodkami religijnymi, ponieważ mieszkało tam około 500 mnichów; były także szkołami i repozytoriami manuskryptów. Klasztor Sanahin jest jednym z najbardziej znanych klasztorów średniowiecznej Armenii. Jest to kompleks kościołów obejmujący: Kościół Świętej Matki Bożej, Kościół Amenaprkich, Kaplicę Grzegorza (X w.), budynek Akademii (XI w.), Depozytariusz (XI w.), Budynek Galerii (X w.), sale (XII w.) i wieżę dzwonów (XIII w.).

W dalszej części przejazd do klasztoru Hachhpat, położonego w północno-wschodniej części Sanahin. Jego wieża zegarowa została wzniesiona w 1210 roku i jest jedną z najpiękniejszych budowli średniowiecznej Armenii. Kompleks był kiedyś domem dla bibliotek, skryptoriów, szkół i refektarzów, gdzie wykładano sztuki artystyczne, nauki humanistyczne, teologię i malarstwo. Najbardziej interesująco prezentuje się refektarz Hachhpat (XIII w.).

Obiad - w lokalnej restauracji podczas zwiedzania.

Przyjazd do Gyumri. Zakwaterowanie
Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7: 21 maja 2019 – wtorek – Giumri - Eczmiadzyn - Zvartnots - Erewań

Śniadanie w hotelu.
Wizyta „Our Lady of Armenia”, organizacji charytatywnej założoonej w 2013 roku przez akcję sióstr ormiańskich. Spotkanie z siostrą Arousiag, która opowie o historii organizacji i misji.
Msza święta w małej kaplicy u sióstr.

Przyjazd do Gyumri (Leninakan), drugiego co do wielkości miasta w Armenii, położonego 130 km od Erewanu, Shirak Marz. Giumri wyróżnia się wyjątkowymi tradycjami ludowymi. Jest to jedno z najbardziej gościnnych miast w Armenii, a jednocześnie centrum religijne dla ormiańskich katolików. Papież Franciszek podczas pielgrzymki do Armenii (2016 r.) odprawił tu mszę dla mieszkańców miasta.

Spacer po zabytkowej dzielnicy Kumayri, ważnym centrum sztuki, gdzie znajduje się wiele zabytków kultury o niepowtarzalnym stylu architektonicznym z XVIII i XIX wieku, które tworzą przytulną atmosferę typowego, ormiańskiego miasta tamtych czasów.
Zwiedzanie katolickiej katedry Świętych Męczenników.

Następnie przejazd do miasta Eczmiadzyn (Wagharszapat) starożytnej stolicy Armenii, która od IV wieku jest największym ośrodkiem religijnym wszystkich katolickich Ormian. Tamtejszy zabytkowy zespół katedralny, to najstarszy kościół Armenii i całego byłego ZSRR, siedziba najwyższego patriarchy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, noszącego tytuł Katolikosa Wszystkich Ormian. Katedra wpisana jest na listę UNESCO.

Obiad w lokalnej restauracji.

Po obiedzie zwiedzanie i modlitwa w katedrze założonej w 301 roku n.e. przez Świętego Grzegorza Oświeconego. Będziemy także w muzeum katedralnym. Obejrzymy wspaniałą kolekcję przedmiotów liturgicznych, wykonanych ze złota, srebra, kamieni szlachetnych; do tego ozdoby, kolosalne srebrne kotły do robienia mirry i legendarną Świętą włócznię.

Następnie zwiedzimy ruiny Katedry Zvartnots, zbudowanej w 641-661 roku n.e. przez katolikosa Nersesa III Budowniczego. Katedra jest uważana za jeden z architektonicznych cudów i wyjątkowy przykład ormiańskiej architektury okresu wczesnego chrześcijaństwa. Została uszkodzona na skutek trzęsienia ziemi w X w., ale jej ruiny wciąż mówią o rzadkim pięknie. Budowla miała trzy kondygnacje, składała się z wielościanów wspartych na masywnych filarach ozdobionych orłami, motywami wiśni, winogron i gałęzi granatu. Zvartnots zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przejazd do hotelu w Erewaniu.
Kolacja we własnym zakresie, nocleg.

DZIEŃ 8: 22 maja 2019 - środa - Transfer na lotnisko, wylot

ok 1.00 (czasu ormiańskiego) Nocne wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko w Erewaniu.
Odprawa lotniskowa.
4:40 (czasu ormiańskiego) Wylot
6:30 (czasu polskiego) Lądowanie w Polsce na lotnisku im. Fryderyka Chopina. Pożegnanie z uczestnikami.

 

INFORMACJE DODATKOWE

Kolejność zwiedzania jest ramowa

Należy posiadać ważny paszport minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski

Koszt pielgrzymki

Cena: 1965 zł/os + 425 euro/os – przy 40 uczestnikach płatnych

Świadczenia zawarte w cenie:

- bilet lotniczy w obie strony Warszawa-Erewań-Warszawa;
- ubezpieczenie KL i NNW;
- zakwaterowanie w hotelach 3-gwiazdkowych według programu;
- transfery lotniskowe;
- transfery po terenie Armenii według programu;
- wyżywienie według programu: 6 śniadań, 6 obiadów, 3 kolacje;
- opieka polskiego pilota;
- opieka polskojęzycznego przewodnika lokalnego;
- bilety wstępów;
- koncert chóru w Świątyni Geghard;
- degustacja wina w Areni;
- systemy do oprowadzania Tour Guide - Okayo (słuchawki turystyczne);
- obowiązkowa opłata na Fundusz Turystyczny.

Świadczenia NIE zawarte w cenie:

- dojazd na lotnisko im. F. Chopina, na życzenie większej grupy możemy zorganizować antenkę;
- opcjonalna kolacji z wieczorem folklorystycznym w 2 dniu wycieczki - cena 20 euro/osoba;
- wizyta i degustacja w wytwórni brandy 2 dniu wycieczki - 10 euro/osoba;
- wydatki osobiste uczestników, w tym kolacje nie zawarte w programie;
- dopłata do pokoju jednoosobowego: 105 euro/osoba.

Harmonogram wpłat

Wpłaty zaliczki i rezerwacje miejsca (samolot - hotel):
1 . rata - 300 zł/osoba - do 5 listopada 2018

Pozostałe wpłaty:
2. rata - 500 zł/ osoba - do 10 stycznia 2019
3. rata - 1165 zł/osoba + 100 euro/osoba - do 25 marca 2019
4. rata - 325 euro/osoba - do 7 maja 2019

 

Top