Sycylia

SYCYLIA - WYSPA SŁOŃCA
pielgrzymka do św. Agaty i św. Rozalii

Termin: 15-22 października 2020
Czas trwania: 8 dniPROGRAM WYCIECZKI

 • Najpiękniejsza wyspa Włoch
 • Etna - czynny wulkan
 • Zabytki UNESCO
 • Cudowna przyroda i pyszna kuchnia
 • Włoska kawa, pizza, sjesta
 • Wylot z Warszawy
 • Msze święte i znane sanktuaria w Palermo, Katanii i w Syrakuzach

 

Dzień 1. 15 października 2020 - czwartek - WARSZAWA - ETNA - KATANIA

Spotkanie na hali odlotów na lotnisku im F. Chopina o godzinie 5.00 przy stanowisku Wizzair (111-118)

 • Wylot z Warszawy o 6:50 
 • Przylot do Katanii 9:35 

Po odebraniu walizek - obieramy kierunek Etna.

Po drodze zatrzymamy się w restauracji na odpoczynek i włoskie śniadanie we własnym zakresie - coś na słodko, pannini, pyszna kawa i świeżo wyciskane soki.
Wyjazd na Etnę, czyli największy wulkan Europy, którego wysokość wynosi około 3340 m. n.p.m., ale ciągle zmienia się ze względu na bardzo silną aktywność. Wjazd na wysokość ok. 2000 m n.p.m., spacer po jednym z wygasłych kraterów (Crateri Silvestri) oraz opcjonalnie możliwość wjazdu specjalnym busem terenowym na wysokość ok. 3000 m n.p.m., w pobliże głównego krateru (płatne dodatkowo ok. 65 euro). Na górze jest restauracja, gdzie będzie można odpocząć oraz podziwiać księżycowy krajobraz królowej Sycylii.
Przejazd do hotelu w Katanii, zakwaterowanie i obiadokolacja.

Msza święta.

Dzień 2. 16 października 2020 - piątek - PIAZZA ARMERINA - PALERMO

Śniadanie. Wykwaterowanie.

Msza święta dla chętnych w Katanii.

Przejazd do Piazza Armerina na zwiedzanie jednej z najsłynniejszych wilii - Villa Romana del Casale (UNESCO). Jest w niej najbogatszy i największy na świecie zbiór rzymskich mozaik. Czas wolny na zakupy i degustację w pobliskich sklepikach. Przejazd na nocleg i obiadokolację do Palermo.

Dzień 3. 17 października 2019 - sobota - PALERMO

The Church of Saint Dominic in Piazza San Domenico in Palermo

Śniadanie.

Zwiedzanie Palermo - stolicy Sycylii, położonej nad zatoką. Jak raz zobaczysz to niespieszne miasto, które żyje swoim życiem, od razu zakochasz się w nim. Tu można podziwiać zabytki wszystkich epok, oglądać prawdziwe życie Sycylii - od rannych zakupów na targu, po spacer eleganckimi ulicami, popijając świeżo wyciskane soki z pomarańczy, czy granatu i stare malowane wozy, które są ozdobą ulic, no i oczywiście wypić obowiązkowe cappuccino czy caffe. W Palermo jest grupa budynków wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako przykład połączenia architektury arabskiej, bizantyjskiej i normańskiej. Stolica Sycylii to też świetna kuchnia. Niektórzy wręcz nazywają miasto stolicą steet foodu, czyli szybkich dań, które możemy zjeść przy stoliku lub w biegu. Zobaczymy najważniejsze zabytki miasta, m.in.: Katedrę, Pałac Normański z Kaplicą Pallatyńską, kościół La Martorana, słynny targ Vucciria.

Podczas zwiedzania msza święta.

Powrót do hotelu na obiadokolację. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 4. 18 października 2019 - niedziela - MONREALE - MONTE PELLEGRINO

Śniadanie, wczesny wyjazd na zwiedzanie Monreale, miasteczka z XII wieku, którego największym skarbem jest przepiękna normańsko-sycylijska katedra ufundowana w 1174 roku przez Wilhelma II Sycylijskiego, ozdobiona mozaikami bizantyjskimi (UNESCO). To najważniejsza świątynia chrześcijańska na Sycylii.

Udział we mszy świętej - msza wspólna.

Następnie przejazd do Katakumb Kapucynów (wejście dla chętnych 3 euro/osoba). W tych oryginalnych katakumbach znajdują się najlepiej zachowane szczątki osób duchownych i świeckich. Ciała pochodzą nawet z połowy XVI wieku. Początkowo katakumby były przeznaczone dla zakonników kapucyńskiego klasztoru, ale dzięki dotacjom ewoluowały i stały się miejscem chętnie odwiedzanym przez członków rodzin zmarłych. Krewni mogą nawet zmieniać ubrania nieboszczykom. Ostatni pogrzeb odbył się w latach dwudziestych XX wieku - pochowano wówczas 2-letnią Rosalię Lombardo.

Następnie przejedziemy na wzgórze Monte Pellegrino, gdzie mieści się zapierające dech w piersiach sanktuarium z wykutym w skale kościołem Św. Rozalii, patronki Palermo, którą mieszkańcy wyspy bardzo czczą. Z tego miejsca rozciąga się wspaniała panorama na miasto i zatokę.

Przejazd do Mondello na plażę, krótki relaks nad morzem.

Powrót do hotelu na obiadokolację. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 5. 19 października 2020 - poniedziałek - CORLEONE - AGRIGENTO

Temple of Concordia in the Valley of Temples near AgrigentoŚniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Corleone - osławionego przez powieść i film o mafii sycylijskiej Ojciec Chrzestny. Zwiedzanie poruszającego Muzeum Antymafii, spacer po Corleone.

Msza święta w jednym z kościołków.

Następnie degustacja lokalnej kuchni sycylijskiej i opowieści o wyrabianiu oliwy, serów, wina oraz najsłynniejszego włoskiego ciasta tiramisu i pizzy.

Przejazd do Agrigento. To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych całej Sycylii i jednocześnie jedno z najważniejszych śladów istnienia Wielkiej Grecji (Magna Graecia) - Dolina Świątyń (Valle dei Templi). Miejsce jest wpisane na listę UNESCO.

Przejazd do hotelu w Agrigento/lub w pobliżu, obiadokolacja, odpoczynek i nocleg.

Dzień 6. 20 października 2019 - wtorek - SYRAKUZY - ORTYGIA - KATANIA

Śniadanie, wykwaterowanie.

Przejazd do Syrakuz, najważniejszego miasta Sycylii w czasach starożytnych, które rywalizowało z takimi potęgami jak Ateny czy Kartagina. Zwiedzanie parku archeologicznego z Teatrem Greckim, w którym do dziś wystawia się dramaty klasyków greckich. Wyspa Ortygia z barokową katedrą i słynną fontanną Aretuzy. Nawiedzenie Maryjnego Sanktuarium w Syrakuzach - Madonna delle Lacrime - Matka Boża Płacząca z Syrakuz. 29 sierpnia 1953 roku w domu ciężko chorej Antoniny Giusto, gipsowa płaskorzeźba przedstawiająca Niepokalane Serce Najświętszej Maryi Panny zaczęła ronić łzy. Zauważyła to właśnie Antonina, która w tym samym momencie odzyskała utracony w czasie choroby wzrok i została także uzdrowiona z innych dolegliwości.

Msza święta w sanktuarium.

Przejazd na nocleg i obiadokolację do Katanii.

Dzień 7. 21 października 2019 - środa - TAORMINA - KATANIA

The Ancient Theatre of TaorminaŚniadanie w hotelu. Przejazd do Taorminy - jednego z najpiękniejszych miasteczek Sycylii, a na pewno tym najciekawiej położonym. Historyczne stare miasto znajduje się na wysokim wzgórzu tuż przy wybrzeżu Morza Jońskiego. Zwiedzimy: Teatro Greco - to malowniczo położone ruiny jednego z najsłynniejszych antycznych teatrów, wizytówka miasta. Pospacerujemy po Corso Umberto - deptaku miasta położonego miedzy głównymi bramami: Porta Messina oraz Porta Catania. Ulica wyróżnia się różnorodną zabudową i stylem. Są tu budynki sięgające czasów arabskich, pamiętające panowanie Normanów, czy późniejsze budowle gotyckie i barokowe. Dojdziemy m.in. do Piazza IX Aprile z tarasem widokowym, skąd podziwiać można całą zatokę i wulkan Etnę.

Podczas zwiedzania msza święta.

Powrót do Katanii - zwiedzanie „czarnego miasta” z lawy wulkanicznej. To drugie największe miasto Sycylii, którego patronką jest św. Agata. Historia Katanii sięga czasów antycznych, założona została jako grecka kolonia prawdopodobnie już w XVIII wieku przed naszą erą. Zobaczmy m.in. Duomo, piękny harmonijny Plac Katedralny, Katedrę, sarkofag św. Agaty, Uniwersytet, Bibliotekę, Teatr, Fontannę Słonia, Amfiteatr, Plac Dantego, Klasztor Benedyktynów (UNESCO). Czas wolny na zakupy i indywidualne spacery, odpoczynek.

Kolacja na mieście własnym zakresie - kulinarne pożegnanie z kuchnia sycylijską, jem to co najbardziej lubię!
Indywidualny powrót do hotelu i nocleg.


Dzień 8. 22 października 2019 - czwartek - KATANIA - WARSZAWA

Śniadanie, transfer na lotnisko ok. 8.00

 • Wylot z Katanii o 10:15
 • Przylot do Warszawy o godz. 13:00

 

INFORMACJE DODATKOWE

Koszt wycieczki

Cena za 1 osobę: 3650,00 zł + 150 euro (na 35 osób płatnych)
Kwota EURO płatna pilotowi w dniu wyjazdu.

Świadczenia zawarte w cenie:

 • bilet lotniczy: Warszawa - Katania - Warszawa, linie Wizzar, bagaż rejestrowany 20 kg + 8 kg bagaż podręczny
 • 7 noclegów - pokoje 2,3 os. z łazienkami
 • 7 x śniadania kontynentalne, 6 obiadokolacji
 • ubezpieczenie KL i NNW
 • opieka pilota w trakcie całej imprezy
 • opłaty: za obowiązkowych przewodników miejskich, słuchawki turystyczne, przelot samolotem
 • transport na miejscu
 • bilety wstępów, degustacje lokalnych produktów, obowiązkowy TFG, podatki

Świadczenia NIE zawarte w cenie:

 • transferu na lotnisko Okęcie;
 • dopłat do pokoi 1 os - 150 euro;
 • napoi do obiadokolacji (oprócz wody),
 • posiłków nie ujętych w programie , w tym ostatniej kolacji w Katanii;
 • wydatków własnych uczestników,
 • dobrowolnych datków na msze święte, zwyczajowo ok. 1/1,50 euro od osoby

Płatności:

1 rata: 1000 zł /osoba - do 19 kwietnia 2020 (samolot!!/hotel)
2 rata: 1000 zł/osoba - do 10 czerwca 2020
3 rata: 1650 zł/osoba - do 1 września 2020

Uwagi końcowe

 • Program jest ramowy, zwiedzanie w zależności od dostępnych rezerwacji
 • Należy posiadać ważny dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport

 

Top