Czas Wielkiego Postu to okazja do kształtowana naszego charakteru, nie tylko poprzez umartwienia naszego ciała, lecz także poprzez realizację uczynków miłości. Nie bez przyczyny obok modlitwy i postu w tym czasie praktykowana jest również jałmużna. Zwracamy się do naszych Parafian, zawsze hojnych i wrażliwych na potrzeby innych, z prośbą o włączenie się do zbiórki żywności dla Polaków pozostających za wschodnią granicą, a konkretnie na Wołyniu i północnej części Podola.

Polacy tam mieszkający są w podeszłym wieku (młodzi wyjechali, a raczej uciekli) i znajdują się w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Po wielokrotnym przesuwaniu granicy wschodniej, po 1945 r. znaleźli się poza swoją ojczyzną. Na obczyźnie, w Związku Radzieckim a później na Ukrainie, nigdy do końca się nie odnaleźli. Od początku jako Polacy byli stygmatyzowani i traktowani jak ludzie drugiej kategorii. Łatka „Polaczka” zamykała im drogę do zrobienia jakiejkolwiek kariery zawodowej. Daremnie ubiegali się o pracę w administracji państwowej czy samorządowej. Nic dziwnego, że nie byli w stanie wypracować sobie godziwej emerytury. Jej obecna wysokość to około 1 600 grywien na miesiąc (niecałe 250 złotych). Ich dzieciom trudno było ukończyć jakąkolwiek szkołę (w Polsce za „Komuny” podobnie taktowano dzieci AK-owców czy Żołnierzy Wyklętych). Pomoc socjalna na Ukrainie jest symboliczna i skierowana głównie do swoich, gdyż uważa się, że Polakom powinna pomagać Polska. Nie chcemy ich zostawić w potrzebie na nadchodzące święta wielkanocne. Dlatego podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu zbiórki paczek żywnościowych. Inicjatywa ta została objęta patronatem konsula z Łucka – Pana Sławomira Misiaka (Polaka pochodzącego z Podlasia), który jest także jej pomysłodawcą. On to odbierze od nas paczki, które poprzez parafie rzymskokatolickie na Wołyniu i Podolu, w których posługują polscy księża, trafią do potrzebujących Polek i Polaków.

Paczka żywnościowa powinna mieć formę pudełka zapakowanego jak przesyłka pocztowa. Wielkość pudełka (paczki) zależy od hojności ofiarodawcy. Zawartość paczki:

  • Wkładamy 👍 wielkanocną kartkę (katolicką tzn. z Chrystusem Zmartwychwstałym, a nie z pisankami czy zajączkami), na której skreślimy życzenia świąteczne. Kilka słów napisanych po Polsku, sprawi naszym rodakom na Ukrainie ogromną radość. Będzie to wyraz naszej pamięci i solidarności z nimi.

  • Wkładamy 👍 żywność trwałą z długą datą ważności (konserwy, kawa, herbata, mąka, cukier, makaron, kasza, słodycze, itd.) 
  • Nie wkładamy ✋ pieniędzy! To bardzo ważne. Przez nie paczki mogą być zablokowane na granicy. I będzie nici z naszej pomocy. 

Paczki z żywnością zbieramy w codziennie w dni powszednie od godz. 17:00 do 18:00 oraz w niedzielę.

Termin końcowy zbiórki to 14 marca (niedziela).